YENİ SİSTEM - 18.10.2017

TBMM Araştırma Merkezi tarafından "zorunlu askerlik hizmeti" ile ilgili olarak bir çalışma yapılmıştır.

Soğuk savaş sonrası dönemde Avrupa’daki zorunlu askerlik uygulamalarının terk edilmesi yönündeki eğilim vurgulanmıştır. 2016 yılı itibarı ile 28 AB üyesi ülke içinde sadece Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kıbrıs ve Yunanistan olmak üzere 6 ülkede zorunlu askerlik uygulaması kalmıştır. Bu 6 ülke dışında Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, İran, İsrail ve İsviçre ile Norveç, Rusya, Ukrayna gibi bölgesel güvenlik ihtiyacı fazla olan ülkelerde zorunlu askerlik vardır. Avusturya, Finlandiya ve İsviçre tarafsızlık ilkesi gereği herhangi bir güvenlik ittifakı üyesi değildir.

Avrupa'da soğuk savaşın sona ermesi, uluslararası askeri operasyonların ve terörle mücadelenin önem kazanması, ileri teknoloji ürünü silah ve teçhizatın kullanılması, azalan dış tehditler sonucu toplumsal desteğin azalması nedeniyle zorunlu askerlik sisteminin yerini gönüllü veya uzman askerlik sistemi almıştır.

İsrail ve Norveç'te kadınlar da zorunlu askerlik yapmaktadır. Yunanistan ve Finlandiya dahil bazı ülkelerde kadınlar gönüllü olarak askerlik yapmaktadır. Bu ülkelerdeki zorunlu askerlik süresi 4 ay (Danimarka) ile 3 yıl (İsrail) arasında değişmektedir. Bu ülkelerde geçerli vicdani nedenlerle silahlı askerlik yapmak istemeyenlere sivil kamu hizmeti seçeneği verilmektedir. Türkiye Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanların ortasında, kültürlerin birleşme ve çatışma noktasında olan sorunlu bir stratejik bölgede yer almaktadır. Bu nedenle Türkiye başta terör saldırıları olmak üzere çeşitli tehditler karşısında güçlü bir devlet yapısına ve güvenlik kuvvetlerine sahip olmak zorundadır. Başta Rusya ve ABD olmak üzere güçlü ülkelerin çıkarlarının çatıştığı, Irak ve Suriye'de iç savaşın yaşandığı, Kırım ve Ukrayna nedeniyle Batının Rusya'ya ve nükleer çalışmaları nedeniyle İran'a yönelik baskıların devam ettiği bir bölgede bulunan Türkiye milli birlik ve bütünlüğünü çağdaş demokratik ilkeler içinde güçlendirmelidir.

Uluslararası enerji ve ulaşım yolları üzerinde bulunan Türkiye yıllardır terörle mücadele etmektedir. Sıcak denizlere inme yönünde tarihi amacı olan Rusya ve dünyada tek süper güç konumunu korumak isteyen ABD Suriye’de milli çıkarlarını koruyacak şekilde işbirliği yapabilmektedir. Bu siyasi ortamda Türkiye iç barışı sağlamalı, güçlü devlet yapısı ve güvenlik kuvvetleri ile bölgedeki milli çıkarlarını koruyacak milli güç unsurlarına sahip olmalıdır.

 Türkiye’de ve bölgede barış ve huzur için; “Güçlü ordu, güçlü Türkiye” şeklinde ifade edilen bir yapının oluşturulmasında askerlik sistemi temel bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Anayasanın 72. Maddesine göre; “Vatan hizmeti, her Türk'ün hakkı ve ödevidir. Bu hizmetin silahlı kuvvetlerde veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir.” Yine Anayasanın amir hükmü gereği TSK’nin yurt savunmasına hazırlanmasından TBMM’ye karşı hükümet sorumludur. TSK’nin en önemli ve güçlü yanı milli ordu olmasıdır. Özellikle maddi durumu iyi olmayan Türk vatandaşlarının hizmet ettiği TSK milletin ayrılmaz bir parçasıdır. TSK’nin esas gücünü, eğitimli ve disiplinli, vatan sevgisi yüksek olan Mehmetçikler teşkil eder. Bu nedenle askerlik sistemi TSK ve ülke savunması için hayati bir konudur. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil Türkiye’nin sınır güvenliğini, terörle mücadele eden, ülkede huzur ve güveni sağlayan TSK bünyesinde görev yapan 400.000’den fazla askerin % 50’si uzman personelden oluşmaktadır. Geri kalan bölümünü zorunlu askerlik sistemi içinde TSK bünyesinde vatan görevini yapan Mehmetçikler teşkil etmektedir.

Zorunlu askerlik hizmeti günümüzde; 12 aylık normal dönem askerlik ve yedek subaylık, 6 aylık kısa dönem askerlik, yurt içindekiler için bedelli askerlik (en son bedel 18.000 TL) ve yurt dışındakiler için dövizli askerlik sistemi (1000 € ) gibi çok farklı uygulamaları olan ve çok eleştirilen bir yapıdadır. Terörle mücadelede verilen şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ile selamlıyoruz. Onlara ve ailelerine çok şey borçlu olduğumuzu biliyoruz. Ancak ülkemizde TSK’nin ihtiyacını daha etkin bir şekilde karşılayacak, ama “kamu vicdanında sadece fakir çocukları askerlik yapıyor, şehit ve gazi oluyor” şeklindeki eleştirileri önleyecek bir askerlik sistemini tesis etmek durumundayız. Uzmanlaşmış personelin görev yaptığı bir TSK’nin başta terörle mücadele ve sınır güvenliği olmak üzere daha etkin görev yapacağı biliniyor. TSK  ülkemiz için hala en etkin eğitim kurumlarının başında yer almaktadır. Türkiye’deki çeşitli askerlik sistemlerini tek bir uygulama halinde birleştirecek, kamu vicdanında adaleti sağlayacak, TSK’nın görev ve uzmanlaşma ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir askerlik sisteminin uygulanmasına yönelik çalışma yapılmasına ve bu konunun tekrar Milli Savunma Komisyonunda değerlendirilmesine karar verildi.

Tek tip askerlik sistemi içinde, bütün yükümlülere seferberlik halinde vatan savunmasında gerekli olan 10 hafta temel askerlik ve ihtisas eğitimi verilmesi esastır. Bu eğitimlerden sonra gönüllü olarak göreve devam etmek isteyen Mehmetçiklere her ay en az asgari ücret seviyesinde maaş ödenecektir. Yani bugün verilen aylık 75 TL’lik harçlık yerine asgari 1.404,06 TL aylık ödeme yapılacaktır. Göreve devam eden askerlerin sigorta primleri dahil her türlü gideri devlet tarafından karşılanacaktır. Özel ihtiyaçları gereği eğitimini tamamlayan ve askerliğe devam etmek istemeyen Mehmetçiklerden en az asgari ücret seviyesinde aylık ödeme yapmasını öngören tek tip askerlik sistemin daha adil olacağı ve TSK’nın uzmanlaşma hedefine hizmet edeceği ortaya çıkmıştır. Yunanistan, Norveç, İsrail ve Finlandiya dahil bir çok ülkede uygulandığı gibi kadınlara gönüllü olarak askerlik yapma hak ve özgürlüğü verilecektir. Geçerli vicdani nedenlerle silahlı askerlik yapmak istemeyenlere 10 haftalık silahsız temel askerlik eğitiminden sonra sivil kamu hizmeti yapma seçeneği verilecektir. Vatan borcunu tamamlayan ve 12 aylık askerlik hizmeti sonrasında göreve devam etmek isteyen Mehmetçiklere ise asgari ücretin en az iki katı tutarında, yani 2.808 TL aylık ödenmesi uzmanlaşmış ordu için önemli bir kaynak ve adım olacaktır. Her gün yüzlerce gencimizden ve yakınlarından bedelli askerlik talepleri gelmektedir. “Bedelli Askerlik Platformu, Bedelli Askerlik Derneği, Yaş25Bedel15, gibi isimlerle örgütlenen Türk gençlerinin çağrılarına ve sorunlarına TBMM çözüm bulmak durumundadır. Mevcut sistemin adil olmaması ve kamu vicdanını sızlatması nedeniyle çeşitli istisnalar getirilmiştir. 1.800.000 üniversite öğrencisi ile birlikte 38 yaşına kadar askerlik görevi tecil edilen yaklaşık 3.250.000 milyonlarca genç kariyer planlamasında ve iş bulmada önemli sorunlar yaşamaktadır. Tek tip askerlik sistemi ile bu sorunların büyük oranda çözülmesi ve kamu vicdanında kabul gören bir askerlik sistemine geçilmesi amaçlanmaktadır.

Öngörülen “Tek tip askerlik sistemi” ile; 1927 yılında başlayan ve 90 yıldır uygulanan, adil olmadığı için kamuoyunda eleştirilen, TSK’nin terörle mücadelede kullandığı ileri teknoloji ürünü silah ve teçhizatın kullanılması dahil uzmanlaşma ihtiyacını karşılayan bir yapı haline getirilmesi gerekmektedir. Bu sisteme geçiş öncesi yaş gözetmeksizin, belirlenecek bir bedel ile çıkarılacak bir Bedelli Askerlik hem bakaya – yoklama kaçağı/tecil temizliği yapacaktır hem de yeni sisteme kaynak oluşturacaktır.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK, NE ZAMAN YENİ SİSTEME GEÇİLECEK

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

 • SEFA:

  BEDELLİ ASKERLİK İHTİYAÇTIR BU KADAR GENÇ BUNU BEKLİYOR

 • memet:

  insallah bedelli askerlik çıkar çünkü işimi kaybetme korkusu var askerden sonra almıyorlar askerliğimi yapmadığım için evlilik yapamıyorum çok zor durumdayım piskolojim bozuldu ne yapacagımı bilemiyorum lütfen biran önce çıksın lütfen

 • ali:

  S.A YA BEDELLİ ÇIKAR YADA OY YOKKKKK.

 • mert :

  bedelli askerlik bekliyoruz yaş 25 uzeri bedel 15 bin tl ...

 • Mustafa:

  Bu aciklamayi nerden yapti kim yapti ? resmi aciklama mi ?

 • YAŞ 25:

  YAŞ 25 BEDEL 15 İNŞALLAH SON BİR DEFA KAPSAMLI BEDELLİ ASKERLİK İSTİYORUZ... PROFESYONEL ORDUYA GEÇİŞTE VATANIMIZA MADDİ OLARAK DESTEK OLMAKTAN GURUR DUYARIZ...

 • yaş27:

  yaş gözetmeksizin diyor değil mi ben yanlış okumadım. 20 yaşından büyük herkes makul bir bedelle askerlikten muaf olacak ve bizim ödediklerimizle yeni sitem fonlanacak. yeni sitemde de yaş sınırı yerine gönüllülük esasıyla sürekli bir şekilde profesyonel askerler diğer vatandaşlar tarafından fonlanmış olacak.

 • mehmet:

  İnşallah tez vakitte bedelli askerlik yasası çıkarılır.

 • Yaş25:

  Umarım yakın zamanda yasalaşır