MADEM KONU SAVUNMA İHTİYACI BEDELLİNİN TAM ZAMANI - 01.10.2017

 

Vergi Uzmanı'ndan MTV Zammına Bedelli Askerlik Önerisi

ozan bingöl ile ilgili görsel sonucu

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl (T24 Röportajı)

"Vergi oranını yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarmanın aslında yüzde 100 zam yapmak anlamına geldiğini" söyleyen Bingöl, "Güvenlik harcamalarının artması sonucu oluşan bütçe açığına karşı başka çözümler üretilebilir miydi?" sorumuza şu yanıtı verdi:

"Dönem dönem bedelli askerlik çözümü getirildi. İhtiyacın dışında bir alım varsa, bunu biz bilemeyiz. Milli Savunma Bakanlığı bilir. Böyle bir durum varsa bedelli askerlik çözümü getirilebilirdi. Çünkü gençlerimizi askere almanın da ayrıca bir maliyeti var devletimize. Bedelli askerlik ile hem kamu harcamaları karşılanabilir, hem askere alma giderlerinden tasarruf edilebilir."

 

Güvenlik harcamalarının artması sonucu oluşan bütçe açığına karşı başka çözümler üretilebilir miydi?

Dönem dönem bedelli askerlik çözümü getirildi. İhtiyacın dışında bir alım varsa, bunu biz bilemeyiz. Milli Savunma Bakanlığı bilir. Böyle bir durum varsa bedelli askerlik çözümü getirilebilirdi. Çünkü gençlerimizi askere almanın da ayrıca bir maliyeti var devletimize. Bedelli askerlik ile hem kamu harcamaları karşılanabilir, hem askere alma giderlerinden tasarruf edilebilir.

Gelir vergisinden örnek vereyim. 3. dilimde yüzde 27’den yüzde 30’a çıkardılar. Bugün brüt maaşı 5.000 TL olan bir vatandaş son 4 ayda bu vergi dilimine gireceğinden 510 TL fazla vergi ödeyecek. 7.000 TL brüt maaşı olan vatandaş 1.074 TL fazla vergi ödeyecek. 10.000 TL brüt maaşı olan vatandaş 2.040 TL fazladan vergi ödeyecek. Bakın sadece bu 3 puanlık artışın vatandaşa etkisi bunlar. Sayın Bakan Şans Oyunları Vergisi’ni yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkardık diyor. Bu artış böyle açıklanmaz. Şans Oyunları Vergisi’ne yüzde 100 zam yaptık denmesi gerekir.

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

  • Ahmet:

    Bedelli askerlik için BİMER ve CİMER'den uygun bir dille mazeretlerimizi belirtip talepte bulunmamız lazım. Bugüne adar defalarca ve hatta en zor zamanlarımızda en sıkıntılı dönemlerimizde bedelli askerlik kararı uygulandı. Bundan sonra da uygulanmaması için hiçbir sebep yok. Bu artık bir "lütuf" değil bir "hak"tır. Bize de bu hakkı uygun bir dille belli mazeretlerimize istinaden talep etmek düşer. Mutlaka bekleyen herkes talebini Bimer ve Cimer'den yazsın arkadaşlar. Fakir fukara ne yapacak diye soranlar sanmasın ki biz servet içinde yüzüyoruz da bedelli istiyoruz. Hayatımız sınavla geçti, okumakla geçti, atandığımızda yaş 25-26'ydı. Stajerlik bitsin dedik oldu 27-28. Bu yaştan sonra mıntıka temizliğiyle, sabah akşam koşmakla devlete orduya ne kazandıracağımızı siz söyleyin. Fakir fukara da okusun artık, imkansızlıktan okumadık denilen devri geçeli çok oldu, çobanlık yapan çocukların sınavlarda birinci olduğunu gururla izledik. Fakirlikten deği mesele.Okuyan adam da ciddi bedeller ödüyor hayatından.

  • AHMET:

    KESİNLİKLE 6 AYLIK KISA DÖNEM ASKER OLAN BİR KİŞİNİN NE YARARI OLUR Kİ MİLLİ SAVUNMAYA BARİ BEDELLİ İLE HEM İŞİNDEN OLMAZ HEMDE EKONOMİYE KATKISI FAZLASIYLA OLUR. ÇÖZÜMLERDEN BİRİSİDE BEDELLİ .....