Herkesin Düşüncesi ''Bedelli Her Yönüyle Faydalı'' - 06.11.2017

Bakan Ağbal: Savunma ve güvenlik harcamalarına bütçeden yeni kaynaklar geliyorBakan+A%C4%9Fbal:+Savunma+ve+g%C3%BCvenlik+harcamalar%C4%B1na+b%C3%BCt%C3%A7eden+yeni+kaynaklar+geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal Savunma sanayii hakkında açıklamalarda bulundu. Ağbal: 'Bütçeden savunma ve güvenlik harcamalarına yeni kaynaklar geliyor. Ülkemizin güvenliği için gerek içeride gerek dışarıda güvenlik güçlerimiz yoğun bir mücadele veriyor' dedi.

İşte açıklamanın satırbaşları

“Bütçeden savunma ve güvenlik harcamalarına yeni kaynaklar geliyor. Ülkemizin güvenliği için gerek içeride gerek dışarıda güvenlik güçlerimiz yoğun bir mücadele veriyor. Gerek silahlı kuvvetlerimiz gerek emniyet güçlerimiz hem terörle mücadele ediyor hem de Irak ve Suriye’de devam eden güvenlik risklerini büyük bir başarı ile yönetiyor. Ayrıca artan jeopolitik-güvenlik riskleri savunma ve güvenlik birimlerimizin silah-teçhizat kabiliyetlerinin artırılması ve modernize edilmesini zorunlu kılıyor.

Bu çerçevede artan ihtiyaçları karşılamak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesinde olan savunma sanayi fonuna yeni kaynaklar oluşturmak üzere aşağıdaki düzenlemeler yapılmaktadır. Finans kuruluşlarının kurumlar vergisi oranı 2 puan artırılıyor. Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri, finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri ve emeklilik şirketlerinin kurum kazançları üzerinden ödeyecekleri kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkarılıyor.

 

Bedelli Askerlik Gelirleri Savunma Sanayisini Güçlendirdi

BAKAN IŞIK'TAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

Bir önceki Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, kamuoyunda bedelli askerlik olarak bilinen 2011 ve 2014 yıllarında yapılan düzenlemelerden toplam 274 bin yükümlünün yararlandığını belirtirken elde edilen gelir miktarını ise 5 milyar 774 milyon 700 bin lira olarak açıklamıştı.

2014 YILINDA 203 BİN 950 KİŞİ YARARLANDI
Eski Bakan Işık, bedelli askerlikle ilgili 13 Aralık 2014 tarihinde yapılan uygulamadan ise yararlanabilecek yükümlü sayısının 449 bin 553 olduğunu, bunlardan da 203 bin 905'sinin başvuruda bulunduğunu kaydetmişti. Işık 2014 yılında çıkarılan bedelli askerlik düzenlemesinden ise 3 milyar 671 milyon 100 bin lira gelir elde edildiğini bildirmişti. Işık 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na eklenen geçici 52'nci madde uyarınca kanun kapsamına giren yükümlülerin 18 bin veya karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını Savunma Sanayii Destekleme Fonu (SDDF) adına açılan banka hesaplarına yatırarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayıldığını söylemişti. Işık yükümlülerden toplanan paranın ise SSDF'ye gelir kaydedildiğini bildirmişti.

3 MİLYAR 300 MİLYON LİRA SAVUNMA PROJELERİNE
SSDF kaynaklarının TSK'nın modernizasyonu amacıyla yürütülen tedarik projelerinin finansmanında kullanıldığını belirten Işık yükümlülerden elde edilen miktarın tamamının SSDF adına açılmış hesaplara aktarıldığını kaydetmişti. Işık 3 milyar 300 milyon liralık harcanmayan kısmın ise savunma sanayi projelerinin finansmanında kullanılmak üzere SSDF adına açılmış hesaplarda tutulduğunu ifade etmişti.

 

Vergi Uzmanı'ndan MTV Zammına Bedelli Askerlik Önerisi

ozan bingöl ile ilgili görsel sonucu

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl (T24 Röportajı)

"Vergi oranını yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarmanın aslında yüzde 100 zam yapmak anlamına geldiğini" söyleyen Bingöl, "Güvenlik harcamalarının artması sonucu oluşan bütçe açığına karşı başka çözümler üretilebilir miydi?" sorumuza şu yanıtı verdi:

"Dönem dönem bedelli askerlik çözümü getirildi. İhtiyacın dışında bir alım varsa, bunu biz bilemeyiz. Milli Savunma Bakanlığı bilir. Böyle bir durum varsa bedelli askerlik çözümü getirilebilirdi. Çünkü gençlerimizi askere almanın da ayrıca bir maliyeti var devletimize. Bedelli askerlik ile hem kamu harcamaları karşılanabilir, hem askere alma giderlerinden tasarruf edilebilir."

 

Güvenlik harcamalarının artması sonucu oluşan bütçe açığına karşı başka çözümler üretilebilir miydi?

Dönem dönem bedelli askerlik çözümü getirildi. İhtiyacın dışında bir alım varsa, bunu biz bilemeyiz. Milli Savunma Bakanlığı bilir. Böyle bir durum varsa bedelli askerlik çözümü getirilebilirdi. Çünkü gençlerimizi askere almanın da ayrıca bir maliyeti var devletimize. Bedelli askerlik ile hem kamu harcamaları karşılanabilir, hem askere alma giderlerinden tasarruf edilebilir.

Gelir vergisinden örnek vereyim. 3. dilimde yüzde 27’den yüzde 30’a çıkardılar. Bugün brüt maaşı 5.000 TL olan bir vatandaş son 4 ayda bu vergi dilimine gireceğinden 510 TL fazla vergi ödeyecek. 7.000 TL brüt maaşı olan vatandaş 1.074 TL fazla vergi ödeyecek. 10.000 TL brüt maaşı olan vatandaş 2.040 TL fazladan vergi ödeyecek. Bakın sadece bu 3 puanlık artışın vatandaşa etkisi bunlar. Sayın Bakan Şans Oyunları Vergisi’ni yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkardık diyor. Bu artış böyle açıklanmaz. Şans Oyunları Vergisi’ne yüzde 100 zam yaptık denmesi gerekir.

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

  • Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış.