Dillerden Düşmeyen Bedelli Askerlik Konusu Ne Zaman Netleşecek - 15.11.2017

Bedelli askerlik muamması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Başbakan Binali Yıldırım,Cumhurbaşkanı Başdanışmanları ve Sözcülüğü, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli başta olmak üzere bazı hükümet üyelerinin dillerinde dolaşan ve kamuoyunda beklenti doğmasına neden olan Bedelli Askerlik sorunu ne olacak?

İlgili resim

 

Hükümetin farklı kanatlarından ‘bedelli’ askerlik ile ilgili olumlu olumsuz açıklamalar yapılıyordu.  Seçim öncesinde çalışmaların olacağını söyleyen siyasiler varken, seçim sonrasında bedelli için bir çalışma olmadığını söyledi..

 

Peki bu haberler ve söylemler doğrultusunda planlarını yapmakta zorlanan vtandaş bundan sonra ne yapacak ?
Esas soru bu..

Sİyasilerin her açıklaması toplumda beklentiyi arttırırken, bir yandan da bakaya ve yoklama kaçağı durumuna düşen insanların sayısı haddini epey bir aştı.Peki ne olacak bunca insan?

Ordudaki 200 bine yakın profesyonel asker ile birlikte yükümlü 200 bin civarı askerimiz var. Mart ayında Fikri Işık'ın bir televizyon programından söylediği bakaya sayısı 450 bin, tecilli sayısı 2 Milyon 850 bindi.Ordudan fazla birikmiş bakaya var.Marttan bu yana geçen celp dönemleri ve hazirandan sonra mezun yüzbinlerce öğrenci de bu kervana katıldılar.Şu an bakaya sayısı resmi olmayan rakamlara göre 700 bin bandını çoktan geçti.

Teciller ve İşyerlerine Gönderilen Tebligatlar

Tecillerin süresinin düşürülmesi ve işyerlerine gönderilen yazılar ile bir çok vatandaş askere alındı.Bu konuda mağdur olan insanlar bu uygulamalara rağmen askere gidemememişken yaşadıkları mağduriyet işlerinden atılarak ikiye katlandı.Sİyasilerin yaptığı açıklamaları dikkate aldığımızda kafalar yine karıştı.Yine hayatını planlayan insanlar çıkmaza düştü.

 

Milli Savunma Bakanı Yine Gündemimizde Yok Diyerek Bedelliyi Gündeme Taşıdı

22 Kasım 2017
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, özellikle İngiltere ve Amerika’da yaygınlaşan vicdani ret konusuyla ilgili konuşmasına başladı ve böyle bir çalışmanın söz konusu olmadığını belirtti.

Bedelli askerlik ile ilgili bir soruya ise Bakan Canikli’nin cevabı hükümetin böyle bir çalışması olmadığı yönünde oldu.

Askerlik zamanı gelen vatandaşarın bu görevini yerine getirmesini isteyen Bakan Canikli, bedelli askerliğin ülkenin içinde bulunduğu durum itibari ile genel işleyişi bozabilecek bir davranış olabileceğini söyledi.

Canikli, uzman erbaşlara zati silah verilmesine yönelik düzenlemenin de Kanun Hükmünde Kararname’ye konulacağını belirterek, “Uzman erbaşlara da zati silah edinme imkanı getiriliyor.” dedi.

 

Bu İşi de Cumhurbaşkanı mı Çözecek ?

 

Askerlik için yaşları geçmiş olan yüzbinlerce vatandaşın sorununa çözüm olacak herhangi bir adımın atılmaması dolayısıyla bir toplumsal soruna çanak tutulmakta. Bu sosyolojik soruna çözüm önerisi gelmemekle beraber, bu konuda tampon çözüm olan Bedelli Askerlik kanunu için de sürekli gündemimizde yok açıklamarı daha fazla beklentiyi kamuoyunda oluşturmakta.

Son zamanlarda Cam filmi, MTV zammı, TEOG, Üniversite sınav sistemi, Taşeron gibi konulara Cumhurbaşkanı'nın talimat vererek bu konuların mağduriyet oluşturmaması adına çözülmesini istemesi Bedelli Askerlik için de bekleniyor. Şimdi tüm gözler Cumhurbaşkanı'nda... Ekonomik anlamda yapılan açıklamalar ortada...

Terör konusundaki başarılı operasyonlar sonrası bilanço, terörün kököünün kazındığını söyleyen siyasiler varken bedelli askerlik için herşeyin uygun olduğunu ve bu adımın bir an önce atılması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Tüm gözler her zaman olduğu gibi yine Cumhurbaşkanı'nda

 


 

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

  • SERDAR:

    EVLENECEGİM AMA ASKERLIKTEN DOLAYI SEVDIGIMIN AILESI BUNA IZIN VERMIYOR BIZ MILLET OLARAK ASKERLIKTEN KACMA VEYA GITMEME GIBI BIR DUSUNCEYE SAHIP DEGILIZ AMA SEVDIGIMIZ INSANI BU YUZDEN ALAMAYACAKSAK BU DUNYADA YASAMANIN NE ANLAMI KALIYORKI 15 TEMMUZ GUNU BUTUN MILLE TOLRAK MEYDANLARA INDIK ULKEMIZI FETO DENEN O ZATTA BIRAKMADIK ANAMIZLA BACIMIZLA BABAMIZLA KARDESIMIZLE SEVDIGIMIZLE TEK YUREK OLDUK TEK BAYRAK ALTINDA SABAHLADIK SIMDI ASKERLIK YUZUNDEN SEVDIGIMI KAYBEDECEGIM...

  • Kadir:

    İnşallah hayırlısı ile en kısa sürede bedelli çıkar...