Bu Kaynak Bedelli Askerlik Olmalı - 27.09.2017

Bakan Ağbal: Savunma ve güvenlik harcamalarına bütçeden yeni kaynaklar geliyorBakan+A%C4%9Fbal:+Savunma+ve+g%C3%BCvenlik+harcamalar%C4%B1na+b%C3%BCt%C3%A7eden+yeni+kaynaklar+geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal Savunma sanayii hakkında açıklamalarda bulundu. Ağbal: 'Bütçeden savunma ve güvenlik harcamalarına yeni kaynaklar geliyor. Ülkemizin güvenliği için gerek içeride gerek dışarıda güvenlik güçlerimiz yoğun bir mücadele veriyor' dedi.

İşte açıklamanın satırbaşları

“Bütçeden savunma ve güvenlik harcamalarına yeni kaynaklar geliyor. Ülkemizin güvenliği için gerek içeride gerek dışarıda güvenlik güçlerimiz yoğun bir mücadele veriyor. Gerek silahlı kuvvetlerimiz gerek emniyet güçlerimiz hem terörle mücadele ediyor hem de Irak ve Suriye’de devam eden güvenlik risklerini büyük bir başarı ile yönetiyor. Ayrıca artan jeopolitik-güvenlik riskleri savunma ve güvenlik birimlerimizin silah-teçhizat kabiliyetlerinin artırılması ve modernize edilmesini zorunlu kılıyor.

Bu çerçevede artan ihtiyaçları karşılamak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesinde olan savunma sanayi fonuna yeni kaynaklar oluşturmak üzere aşağıdaki düzenlemeler yapılmaktadır. Finans kuruluşlarının kurumlar vergisi oranı 2 puan artırılıyor. Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri, finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri ve emeklilik şirketlerinin kurum kazançları üzerinden ödeyecekleri kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkarılıyor.

 

Bedelli Askerlik Gelirleri Savunma Sanayisini Güçlendirdi

BAKAN IŞIK'TAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

Bir önceki Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, kamuoyunda bedelli askerlik olarak bilinen 2011 ve 2014 yıllarında yapılan düzenlemelerden toplam 274 bin yükümlünün yararlandığını belirtirken elde edilen gelir miktarını ise 5 milyar 774 milyon 700 bin lira olarak açıklamıştı.

2014 YILINDA 203 BİN 950 KİŞİ YARARLANDI
Eski Bakan Işık, bedelli askerlikle ilgili 13 Aralık 2014 tarihinde yapılan uygulamadan ise yararlanabilecek yükümlü sayısının 449 bin 553 olduğunu, bunlardan da 203 bin 905'sinin başvuruda bulunduğunu kaydetmişti. Işık 2014 yılında çıkarılan bedelli askerlik düzenlemesinden ise 3 milyar 671 milyon 100 bin lira gelir elde edildiğini bildirmişti. Işık 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na eklenen geçici 52'nci madde uyarınca kanun kapsamına giren yükümlülerin 18 bin veya karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını Savunma Sanayii Destekleme Fonu (SDDF) adına açılan banka hesaplarına yatırarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayıldığını söylemişti. Işık yükümlülerden toplanan paranın ise SSDF'ye gelir kaydedildiğini bildirmişti.

3 MİLYAR 300 MİLYON LİRA SAVUNMA PROJELERİNE
SSDF kaynaklarının TSK'nın modernizasyonu amacıyla yürütülen tedarik projelerinin finansmanında kullanıldığını belirten Işık yükümlülerden elde edilen miktarın tamamının SSDF adına açılmış hesaplara aktarıldığını kaydetmişti. Işık 3 milyar 300 milyon liralık harcanmayan kısmın ise savunma sanayi projelerinin finansmanında kullanılmak üzere SSDF adına açılmış hesaplarda tutulduğunu ifade etmişti.

 

.ismet yılmaz  ile ilgili görsel sonucu

Eski MSB İsmet Yılmaz: 200 BİN RAKAMINI BEKLEMİYORDUK

200 bin 338 rakamına ulaştı. Biz 200 bin rakamını beklemiyorduk. Bu çok iyi bir rakam"

(Yapılan başvuruların toplam meblağı 3 milyar 606 milyon 84 bin TL)

TEŞEKKÜR EDİYORUM

Destek verenlere teşekkür eden Yılmaz, şunları söylemişti;

"Yine bir kez daha söylüyorum, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güçlenmesi için emniyet, güvenlik güçlerimizin teknik imkanlarını, kabiliyetlerini artırmak için Savunma Sanayi Fonu'na gidiyor bu kaynak. Bu bir seçenekti, bu seçeneği kullanmayıp da 'Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bedenen katılmak istiyorum, erbaş olmak istiyorum' diyenlere de onlara da teşekkür ediyorum.

TÜRKİYE'NİN YARINI BUGÜNDEN DAHA GÜÇLÜ OLACAKTIR

Şunu herkes bilmeli ki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hem bedenen askere ihtiyacı var hem de mali olarak teknik kabiliyetlerini geliştirme ihtiyacı var. Biri diğerinin alternatifi değildir. Bu iki sistemin de arada götürülmesi lazımdır. Böyle olursa Türkiye'nin yarını bugünden daha güçlü olacaktır. Emniyet güçlerimiz eksikliklerini giderecektir diyorum, tekrardan hayırlı uğurlu olsun diyorum."

 

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

  • Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış.