BOMBA İDDİA S-400 PARASI BEDELLİDEN - 28.12.2017

S-400 LERİN PARASI BEDELLİ ASKERLİKTEN

Gündeme bomba gibi düşen bilgi Bedelli Askerlik konusunu tekrar gündeme taşıdı. Peki neydi bu s400 meselesi ?

Türkiye, uzun bir zamandır kendisine ait bir hava savunma sistemi kurmak istiyor. Bunun için de daha önce çeşitli girişimlerde bulundu. İlk olarak, 2015 yılında uzun menzilli füze savunma sistemi satın almak için bir ihale açtı. İhaleyi, 3,4 milyar dolar ile Çinli bir şirket kazandı ve şirket aynı zamanda Türkiye'ye teknoloji transfer etmeyi de kabul etti. Ancak, o dönemde ABD ve NATO'nun tepki gösterdiği bu ihale daha sonra iptal edildi. İhalenin iptal edilmesinin ardından Türkiye, farklı ülkelerle füze savunma sistemi için görüşmeler yapmaya başladı.

s 400 erdoğan ile ilgili görsel sonucu

S-400 te anlaşma sağlandı ve Kremlin de doğruladı

Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayı sonunda da imzaların atıldığını açıklamış ancak anlaşmanın yapıldığı bilgisi Rusya tarafından doğrulanmamıştı. Eylül ayında Kremlin de yaptığı bir açıklamayla S-400 konusunda anlaşma yapıldığını bildirdi.

Toplam maliyet 2 milyar dolar

Toplam maliyet 2.5 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası İstanbul’a dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Rusya’dan S-400’lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi” dedi.

Rusya'nın askeri ve teknik işbirliğinden sorumlu federal ajansı FSVTS tüm ödemeler yapılmalı

Türkiye'yle imzalanan S-400 anlaşmasının pratik olarak hayata geçirilmesi, yani sevkiyatın başlaması için Ankara'nın kontratta belirlenen tüm ödemeleri yapması gerektiğini söyledi.Kontrata göre, S-400 bataryalarının Türkiye'ye sevkiyatının 2019-2020'de gerçekleştirilebileceğini de açıkladı.

Peki kaporadan geriye kalan tutar nasıl ödenecek ?

İşte gündeme düşen, kulislerde konuşulan konu da bu. Kaporadan geriye kalan rakamın Bedelli Askerlik ile ödeneceği, son zamanlarda çokça sosyal medya ve basında gündeme gelen bu konu ile alakalı da halkın talepleri karşılanacağı konuşulmaya başlandı. Son Bedelli kanunundan elde edilen gelir 3,6 Milyar TL'ydi. Bedelli Askerlik taleplerinin fazla olması ile hazırlanacak olan bir kanundan olası 5 Milyar gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu gelir ile de S-400 hava savunma sisteminin masrafları karşılanacağı belirtiliyor.

naci ağbal savunma ile ilgili görsel sonucu

Maliye Bakanı'nın MTV zammını %40 olarak açıklamasından ve bu vergilerin Savunma Sanayisine kaynak aktarmak için yapıldığını söylemesi üzerine çok fazla tepki gelmişti.Bu zam %40 tan %25 e çekildikten sonra Savunma sanayisine aktarılacak olan kaynakta bir azalma olacağından dolayı yeni kaynak arayışlarına girildi.

s 400 bedelli ile ilgili görsel sonucu

Kamuoyunda oluşabilecek Bedelli Askerlik tepkilerine karşılık, Bedelli Askerlik gelirleri ile S-400 hava savunma sisteminin ücretinin ödenmesinin düşünülmesine çok sıcak bakılıyor.Ülke menfaatleri ve Ordu için çok önemli bir adım olacak hava savunma sistemini Bedelli Askerlik gibi bir kaynak ile çözülmesi fikri iyice olgunlaşmış durumda.Hükümetin bu konuda ne zaman harekete geçeceği merak konusu...Bir kısım OHAL'in bitmesi bekleniyor derken bir kısım ise çalışmaların tamamen bitirilmeden bunu kamuoyuna açıklanmayacağı belirtiyor.Şu konu artık kafalarda netleşmiş durumda.Bedelli Askerlik için karar çoktan verilmiş.Şimdi teknik açıdan rakamların hesapları yapılıyor ve uygun gündem bekleniyor.Milyonların gözü Cumhurbaşkanı ve ekibi üzerinde Bedelli Askerlik kanununun ne zaman açıklanacağını bekliyor.

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

  • recai:

    SON ÇIKAN KHK DA TAŞERON İŞÇİLER ARASINDA HBYS BİLGİ İŞLEMCİLER KADRODAN YARARLANAMADI EĞER YARARLANMIŞ OLSAK KADRO ALMIŞ OLSAYDIK RAHATCA ASKERE GİDER ASKERLİĞİMİZİ YAPAR GELİRDİK İŞİMİZİ KAYBETME KORKUSU OLMAZDI ŞİMDİ TEK ÇAREMİZ BEDELLİ ASKERLİK