Başbakan'dan Bedelli Askerlik Açıklaması - 04.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, TRT kanallarının ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Programın moderatörü ve TRT Haber sunucusu Erhan Çelik, anayasa değişiklik referandumunun yanı sıra, sosyal medyadan gelen başka konulardaki soruları da Yıldırım'a yöneltti.

2017'DE BEDELLİ ÇIKACAK MI?

Yıldırım konuşurken, Twitter'da "Ufukta Bedelli Askerlik" başlığıyla örgütlenen kullanıcılar, bedelli askerlikle ilgili Çelik'i soru bombardımanına tuttu.

En çok gelen soru diye söze başlayarak programın sonunda Çelik de Başbakan Yıldırım'a "bedelli askerlik gündeminizde var mı?" diye sordu. Yıldırım'ın ise bu soruya cevabı kısa ve net oldu. "Yok öyle bir şey. Kesinlikle gündemimizde değil" diyen Yıldırım, referandum öncesi oy dengelerini de düşünerek soruyu yorumlamadan kısa cevapla geçiştirdi.

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

 • EMRE:

  YAŞ 25 BEDEL 15 İnşallahu Teala Referandumdan sonra bu treni kaçırmış gençler için kapsamlı bir bedelli askerlik istiyoruz..

 • sevda:

  yaş 25 belli 15 olmalıdır.25 ve üssü tüm gençler kimi iş kurmuş kimi evlenmiş,kimi çalışıyor evine bakıyor,bazısıda okul bitirip iş hayatına atılma ümidinde.kırmayın bu ümitleri 25 yaş ve üssü milyonlarca genç için bedelli çıksın.hele ki şu refarandum öncesi bedelli bekleyenlere müjde olurdu

 • ferhat :

  refaerandum öncesi bedelli çıkmalı yada sözü verilmeli bu kadar gencin ve ailesinin oy kaybını göze almamalısınız.

 • Tatanga:

  1 milyonu geçik bakayalardan sadece 1 tanesiyim.Üniversiteydi, stajdı, iş hayatıydı, evlilikti derken vatani görevimizi yapamadık ya da aradan çıkaramadık . Yeni Bebeğimiz oldu, kiradayız iş hayatından başka güvencemiz yok.Şükür ki sağlığımız yerinde . Profesyonel orduya geçiş sürecinde bedelli askerlik tekrar gündeme gelecek mi. Tek arzumuz referandum öncesi bedelli askerliğin tekrar olması.Yeni bedelli hamlesi hem devlet hem millet için yararlı olacağını düşünüyorum. Bedelli bizim için ihtiyaçtır.Lütfen benim ve benim gibi zor durumda olan gençleri görün.... AK Parti iktidarında daha önce birçok kez bedelli askerlik yasası çıkartılmış ve binlerce genç bakmakla yükümlü olduğu eşi, ailesi ve yakınlarını mağdur ve muhtaç etmeden sahip olduğu işini de kaybetmeden rutin hayatına devam etmiştir.Son zamanlarda özellikle sosyal medyada birleşen birlikte hareket eden bedelli askerlik bekleyen gençler hükümete sesini duyurmayı başarmış durumda.Hükümet kanadından ise haklı sebeplerden dolayı ‘şu anda bedelli askerlik ile ilgili bir çalışmamız yok’ açıklamaları gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken kelime 'Şu anda' denilmesidir ki bu cümlenin alt metni yakın zamanda bir çalışmamız olabilir şeklinde yorumlanabilir.Şunu özellikle belirtmek isteriz; Bedelli askerlik bekleyen gençlerimizin vatan sevgisi asla sorgulanamayacak derecede yüksektir. Çeşitli nedenlerden dolayı zamanında askerlik görevini yerine getiremeyen gençlerin çoğu bakaya duruma düşmüş yada bakaya duruma düşmek üzeredir. Sonuna kadar güvendikleri hükümetin bu soruna bir kez daha çözüm bulacaklarından emin bir şekilde çalışmalarına devam edecekleri de aşikârdır. Kutsal olan Peygamber ocağı askerlik görevi, bedelli askerlik yasası çıkmalı/çıkmamalı gibi söylemlerle yıpratılmaması gereken bir kurumdur. Bedelli askerlik bekleyen gençlerin derdi siyasi değil hayatidir. Yüce Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin tartışmamız bir numaralı güvenlik güçleridir. Özellikle bedelli beklemek zorunda kalan gençlerimiz 'her Türk vatandaşı doğuştan asker doğar' deyimini bütün benliğinle benimsemiş durumda olduklarını unutmamak gerektiğini ve tüm kesimlerden destek beklemekte olduklarının da bilinmesi gereklidir.Milyonlarca vatandaşın bakaya kalmasından dolayı işten çıkarılmasına ve binlerce gencin mağdur olmasına yol açan bedelli askerlik konusunun acilen tekrardan gündeme gelmesi gereklidir sizden isteğimiz bu konuyu gündeme almanızı rica ediyoruz.

 • cem :

  tabi ki hayır bu ne yobazlıktır hem herkesin iş yerine gönder kağıtları hem de yok bedelli askerlik o zaman bankalara söyleyin dondurma işlemi yapsınlar işşizim bir çare yok kredim var ne olacak tabi maaşları keyifleri yerinde

 • Ersin :

  Sayın Başbakanım Binalı YILDIRIM Bedelli Askerlik çıkarsa Türkiye'nin ekonomisi güçlerin ve referandumda evet oyları daha çok çıkmasında yararlı olur.