Başbakan : Hükümet olarak buna çare bulmak mecburiyetindeyiz - 06.06.2018

Son dakika... Başbakan Binali Yıldırım'dan 'bedelli askerlik' açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlik ile ilgili soruya "Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza" dedi.

Son dakika... Başbakan Binali Yıldırımdan bedelli askerlik açıklaması

Başbakan Yıldırım, Van Beşyol Meydanı'ndaki mitingin ardından Kanal M televizyonundaki "Gündem Özel" programına katıldı. 

BEDELLİ ASKERLİK TARTIŞMALARI
Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlikle ilgili soru üzerine, şunları kaydetti: 

"Seçimden önce bedelliyle ilgili zaten bir çalışmaya zaman yok, yapılamaz. Ama bunun bir sorun olduğunu biliyoruz. Niye sorun? Askerlik çağına gelmiş 5 milyondan fazla gencimiz var. Bu gençler diyor ki 'Bizi askere alın. Bir an önce askerliğimizi yapalım ondan sonrada düzenimizi kuralım. Biz diyoruz ki 'Kusura bakmayın alamayız, bekleyin.' Yaş 21 oluyor, 22-23-25-30 oluyor, alamıyor çünkü ancak yılda 350 bin kişi alabiliyoruz. 5 milyondan fazla 5,5 milyona yakın. Eğer bu kadar alırsak her sene, 15 sene bu yığılmayı ortadan kaldıramayız. Bu sorun vatandaşlarımızın sorunu değil. Onların bu işte hiçbir kabahati yok. Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza. Onun için mutlaka buna bir çözüm getireceğiz. Bunu getirirken Silahlı Kuvvetlerimizin, ordumuzun zafiyete düşmesine de izin vermiyoruz. Biz zaten 15 Temmuz'dan sonra profesyonel orduya geçtik. Şu anda silah altındaki erler operasyona katılmıyor. Operasyona gidenler profesyoneller. O bakımdan böyle bir sıkıntımız da yok." 

 

Hürriyet

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

  • İnş:

    Sayın Değerli Cumhurbaşkanım, 09.05.1991 yılında doğdum. Bedelli askerlik çıkarmanızı büyük bir içtenlikle destekliyor ve yaşın 26'ya inmesini beklemekteyim. Sizlerin Hep yolunda ve takipindeyim. Geçmiş ile geleceği hayal ettiklerimiz şuanda hepsi sayende gerçekleşti ve umutlarımızı yeniledin. Bir Önder, Bir Yolsun o yolun en tatlı suyusun .. Söz bana ait. Sizden Ricam Elektrik Dağıtım Şirketlerinide devlet dairesine tekrardan dönüştürün. Bugün Kadir GECESİ İnş Sayın Cumhurbaşkanımız Şimdiden Görür de bizlerin umudunu tekrardan yeniler. Saygılarımla ..