ANKETLERE GÖRE GENÇLER REFERANDUM İÇİN KARARSIZ - 28.02.2017

MetroPoll’den referandum anketi: Gençler sandığa giderse ‘Hayır’ güçlenir

Ankete göre genç nüfusun yüzde 19.5'i hala kararsız

Türkiye 16 Nisan’da yapılacak anayasa referandumuna hazırlanırken anketler gençlerin yüksek katılımının sandıktan çıkacak sonucu belirlemede etkili olacağını gösteriyor.

MetroPoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe  ile paylaştığı son ankete göre, Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken gençler arasında bu oran yüzde 46'ya çıkıyor.

MetroPoll'ün sahibi Prof. Özer Sencar "Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet' ve ‘hayır' oylarının şansı eşit. Ancak katılım yüzde 85'in üzerine çıkarsa ‘hayır' çıkma şansı daha güçlü” analizini yapıyor.

Ankete göre, bütün yaş gruplarında üniversite mezunlarının "evet” deme oranı 26 iken "hayır” oranı yüzde 59. Sencar bu tablo ışığında "Özellikle eğitimli gençlerin referanduma katılımının artması, sonucu ‘hayır' yönünde etkileyebilir” diyor.

Sonuç belli intibası

Sencar'a göre gençlerin sandığa gitmeme nedenlerinden biri de sonucun belli olduğu izlenimi. Kendi oylarının bir fark yaratmayacağını düşünüyorlar. "Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna gençlerin yüzde 56'sı "Evet çıkar”, yüzde 31'i ise "Hayır çıkar” yanıtını veriyor.

Sosyal medyada büyük veri davranış analizi yapan İstanbul Ekonomi Araştırma'nın Genel Müdürü Can Selçuki bunu "Evet veya hayır kampında oluşan bir intiba, mesela nasıl olsa kaybedileceği veya seçim sonuçlarının adil ölçülmeyeceği senaryoları üzerine yazılan yazılar, ana haber kaynağı sosyal medya olan genç seçmen üzerinde etkisini çok kuvvetli şekilde gösteriyor” diye açıklıyor.

İşsizlik nasıl etkiliyor?

Türkiye genç işsizliğinin yüzde 22.6'ya yükseldiği bir dönemde referanduma gidiyor. Sencar "İşsizlik oy verme davranışını ya olumsuz ya da sandığa gitmeme şeklinde etkiler” yorumunu yapıyor.

Sokakta ise hayatını kazanmak için mücadele veren gençlerin referanduma yaklaşımları birbirinden farklı.

Gençlerde kutuplaşma var

MetroPoll'ün anketine göre, 18-24 yaş grubunda "evet” diyenler yüzde 37.5, "hayır” diyenler ise yüzde 43. Kararını vermiş olan bu gençlerin açıklamaları toplumdaki kutuplaşmanın onlara da sirayet ettiğini gösteriyor.

MetroPoll'ün anketine göre, gençlerin yüzde 19.5'i hala kararsız. Sencar bu kesim "muhtemelen aynı zamanda sandığa da gitmeyecek olanlar” diyor. Şimdi 16 Nisan'da onların ne karar vereceği merak ediliyor.

GENÇLER ASKERLİK SEBEBİYLE İŞTEN ATILIYOR.. BEDELLİ ASKERLİK ŞART

 

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

 • Tarik:

  Bende çok ama çok bedeli çıkmasını istiyorum ama 22 yaşında ki bedeli bekliyorum

 • UĞUR:

  BEDELLİ ÇIKMALI ÇÜNKÜ EVİN DE YAŞLI ANA BABASINA BAKAN VE EVLİ OLAN AİLESİNİ GEÇİMİNİ SAĞLAYAN İNSANLAR VAR VE BUNLARA YARDIMCI OLMAK İÇİN BUNU BEDELİ PARA YARDIMI İLE YAPMALILAR HER BİRİMİZ BU VATAN İÇİN YOLLARA DÖKÜLECEĞİMİZİ GÖSTERDİK BEDELLİ İHTİYAÇTIR.

 • ugur:

  Bedelliaskerlik yoksa bizlerde sandikta yokuz herkez bilsin bunu net olarak artik

 • mehmet :

  bedeli cikmali cunku calisamiyoruz is sahibleri cikariyor bizi muhakak sart olan birseydir r