Profesyonel Ordu ve Ortadoğudaki Başarılarımız - 20.03.2018

Profesyonel Askerliğin ve Ordunun Önemi

Dünyadaki gelişmiş ülkeler Soğuk Savaş dönemi sonrasında, silahlı kuvvetlerini, askeri doktrinlerini, savunma stratejilerini yeniden yapılandırdılar. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerin ordusu genel olarak teknolojik teçhizatlardan ve profesyonel askerlerden oluşmaktadır. Almanya birleştikten sonra zorunlu askerliği askıya aldı, yani yasadan kaldırmadı ama pratik olarak kaldırdı ve profesyonel askerliğe geçti. Fransa zorunlu askerliği tamamen kaldırdı. ABD ve İngiltere’de ise 1970’li yıllardan beri profesyonel askerlik var.

Artık savaşların özellikleri değişti, teknolojik savaşlar var. Bir tank düşünün, o tankın içinde çok sayıda modern telsizler, haberleşme cihazları, elektronik harp sistemleri var. Acemi askerlerle bu tankı yönetmek çok zor. Bu tankı kullanan kişinin en az teknik lise, meslek yüksekokulu teknikerlik bölümü mezunu olması gerekir. Yani anlayacağınız acemi askerler tanka çok zarar verir.

Profesyonel askerlik gerçekleşirse şayet, ordu bünyesinde sivil çalışan sayısı artacak. İngiltere’de silahlı kuvvetlerinin bütün ihtiyaçlarını askeri dışı kaynak kullanarak gerçekleştiriyor. Mesela ABD’nin Irak işgalinde 180 bin ABD askeri savaştı ama silahlı kuvvetler içerisinde ki 180 bin sivil vardı. Türkiye’de bu sisteme geçmelidir. Neden mi?

Çünkü böyle olursa, bir karacı asker sadece tanka binip savaşmayı düşünür; o tankın, bakımı, yağı, yedek parçası, lojistiği ile ilgilenmez. Asker sadece savaşmayı, pilot da uçağa binip vuracağı hedefleri düşünür; uçağın onarımı, yakıtı ile uğraşmaz.

Eğer ki profesyonel askerliğe geçilirse de Fransa gibi hem profesyonel askerler hem de gönüllüler olacak. Gönüllü askerlik ise Türk toplumunda da askerlik yapmak isteyenlere kapıyı açmak için var olacak. Askerlik zorunlu olmayacak.

Milli Savunma Komisyonu Başkanı ile Yapılan Bir Söyleşiden Derlenmiştir.

Türk Tipi profesyonel askerlik için en uygun sistem önerilerinden yola çıkılırsa şu 3 başlık öne çıkmaktadır.

Askerlik üç kısıma ayrılmalıdır. Profesyonel askerler, Askerliğini bedel ödeyerek yerine getirenler, Askerlik görevinden muafiyet talep edip karşılığında sosyal hizmet programlarında maaşsız olarak belirli sürelerde istihdam edilenler.

Profesyonel askerlik yani profesyonel er istihdamı ordumuz içinde yeterince hızlı bir şekilde artmakta.Bu aşamada her geçen gün büyük ilerleme kaydediliyor.

Askerliğini bedel ödeyerek yerine getirecek olanlarda mutlak asgari lisans diploması ve belirli yaş kriterine haiz olup o dönem için belirlenecek miktardaki tutarı bankalara yatırarark askerliğini yerine getirmiş kabul edilecek olanlardır.  Sağlanan gelir sivil istihbarat veya sivil güvenlik bürokrasisini içine almadan yalnızca askeri maksatlara yönelik harcanmalıdır.

Son seçenek ise sosyal hizmet programlarında görev yapacak olanlardır. Bu gruptakiler il ve ilçelerde; yaşlı, çocuk, kimsesiz, engelli gruplarına yönelik merkezlerde maaş almadan gönüllü olarak belirli süre görev yapmalıdır.  Askerlik Vatan'a hizmet demekse  sosyal hizmette Vatan hizmeti olduğundan pekalâ askerlik olarak kabul edilebilir.

Türk tipi profesyonel askerlik ile daha mobilize, ast üst ilişkilerini son derece iyi bilen, verimli bir ordu yaratılmış olunacaktır. Er alımı yapılmayacağı için(profesyonel olmayan), genel kolluk görevlisi Jandarma çok daha profesyonel yapıya kavuşacak, garnizon içi asker ölümleri ortadan kalkacak, ordu modernizasyonu çağın gerekliliklerine göre dizayn edilmiş olacaktır.

Özel İstihbarat Büro Grubu

Afrin'den Dikkat Çeken Detay: Harekata Katılan Tüm Askerler Profesyonel

Afrin operasyonuna katılan birliklerin tamamının profesyonel askerlerden oluştuğu ortaya çıktı.

Afrin operasyonuna katılan askerlerle ilgili çarpıcı gerçek ortaya çıktı. Genelkurmay'dan alınan bilgiye göre Sınır ötesinde gerçekleştirilen harekâta katılan birliklerimizin tamamı profesyonel askerlerden oluşuyor.

"BÜTÜN ASKERLER PROFESYONEL"

Türk ordusu çağın gereklerine ve küresel gelişmelere uygun olarak ‘profesyonel ordu’ olma yolunda ilerlerken, Türkiye'nin, 2023 yılında tamamen profesyonel askerliğe geçmesi bekleniyor.

Afrin'de kritik bir operasyon gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2023 projeksiyonunun temelini de profesyonel ordu oluşturuyor.

TSK’nın geleceğe yönelik temel hedefi, beka kabiliyeti ve muharebe gücü yüksek, teknoloji, bilgi ve eğitim üstünlüğüne sahip, her ortam ve şartta görev yapabilen, personeli eğitimli bir orduya sahip olmak...

Azami ölçüde milli sanayiye dayanan silah gücü ve dış unsurlara bağımlı olmadan harekât icra edebilecek kuvvet yapısı da hedefler arasında...

Bu kapsamda, Zeytin Dalı Harekatı konusunda da önemli bir bilgi ortaya çıktı. Operasyona katılan askerlerin popülasyonu konusunda Genelkurmay'dan bilgi alan Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Afrin'deki askerlerin tümünün "profesyonel asker" olduğunu açıkladı.

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Afrin operasyonuna katılan askerlerle ilgili çarpıcı bir bilgiyi bugün köşesinden paylaştı. Altaylı Genelkurmay'ı bilgi almak için telefonla aradığını, gelen bilginin kendisini rahatlattığını ve bölgedeki bütün askerlerin profesyonel askerler olduğunu söyledi.

Genelkurmay'ı arayarak Suriye'deki PKK varlığına yönelik harekâtta yer alan askerlerin ne kadarının "profesyonel asker", ne kadarının ise zorunlu askerlik görevi için silah altına alınan erlerden oluştuğunu sorduğunu ifade eden Altaylı, aldığı yanıtın ardından içinin rahatlığını belirtti.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin Yıl Dönümünde 57.Alaya Selam

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) desteğiyle 20 Ocak'ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nın 58'inci gününde Afrin kent merkezinde kontrol tamamen sağlandı. 58 gündür yürütülen harekat, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümüne denk getirilerek, zafer, şehitlere atfedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Afrin'de Türk bayrağı dalgalandığını söyledi. DHA'nın dünyaya duyurduğu zaferi değerlendiren güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, TSK'nın, Afrin'in şehir merkezine yönelik operasyonu, harekatın 57'nci günü olan dün gece başlatarak bunu da Çanakkale'de tüm personeli şehit olan 57'nci Alay'a armağan ettiklerini ifade etti.

zeytin dalı harekatı  TOP ile ilgili görsel sonucu

Jetler Ve Topçular Bombaladı, Özel Kuvvetler Girdi


2 bin 300 kilometrekarelik alana sahip Afrin'in kuşatılan şehir merkezine yönelik dün gece operasyon başlatıldı. TSK'nın Özel Kuvvetleri, öncü olarak gece girdiği Afrin merkezinde çatışmalarla teröristlere büyük kayıp yaşattı. Türk Hava Kuvvetleri jetleri ile topçu birlikleri de gece boyu belirlenen terör örgütü hedeflerini bombaladı.
Şafak sökmeden karadan ÖSO unsurları ile şehre giren Mehmetçik, ilçe merkezinin kontrolünü bu sabah saat 08.30 itibariyle sağladı. Karşılarında Mehmetçik ve ÖSO'yu gören siviller, zılgıtlarla sevinç gösterisi yaptı. Harekatla birlikte Türkiye'ye roketli ve füzeli saldırılar engellenirken, bölgedeki sivilleri teröristlerin zulm ve baskılarından kurtarıldı.

zeytin dalı harekatı ile ilgili görsel sonucu

'EN AZ 5 BİN TERÖRİST ETKİSİZ HALDE'


Ağar, bölgede etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise en az 5 bin olduğunu ifade ederek, "Türk Silahlı Kuvvetleri, etkisiz hale getirilen terörist sayısını en son 3 bin 530 olarak açıkladı. Ancak bu rakam aslında aha fazla. TSK kendi tespit ettiklerini açıklıyor. TSK'nın temel vazifesi, harekat olduğu için teröristlerin sayısına fazla bakmıyor. Harekatta PKK tarihinde ilk defa bu kadar eğitilmiş dağ kadrosu zayiatı veriyor. Harekatta en az 5 bin terörist etkisiz halde" diye konuştu.

Yarar: Artık sonsuza kadar susabilirler!

Güvenlik ve terör uzmanı Mete Yarar Zeytin Dalı operasyonundaki son detayları paylaştı. Profesyonel askerlik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yarar, konuyla ilgili kritik noktalara değindi.

Yarar: Artık sonsuza kadar susabilirler!

Zeytin Dalı operasyonu başarıyla devam ederken son dakika bilgileri tek tek gelmeye devam ediyor. Mete Yarar köşesinde askerlerin tamamının profesyonel olduğunu yazdı.

Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlerin kaçı "profesyonel"?

İşte o yazı...

"Yıllar önce Türkiye’nin tartıştığı konu, profesyonel askerliğe geçişti. Bu tartışılırken profesyonel askerliğe karşı olanların savunduğu tez, mesleğin para karşılığı yapılması sonucunda görev sadakatinin azalacağı üzerineydi. İleri sürdükleri başka bir konu da asker millet kavramının zedeleneceğiydi. Bu tezlere o zaman da şiddetli bir şekilde karşı çıkmış, askerlik mesleğinin yalnızca para karşılığında yapılamayacağını öne sürmüştüm. Yaşanan bazı olayları örnek göstererek ‘bunları hangi ücrete karşılık yaparsınız?’ diye de sormuştum. Tarih bizleri haklı çıkardı. Zeytin Dalı Harekâtı tamamen profesyonel bir ordu ile icra ediliyor. Ne silah arkadaşlığında, ne görev sadakatinde ne de inançlarında en ufak bir eksilme olmadı. Meslektaşlarım bu mesleği para için yapmıyorlar, yaptıkları işin karşılığı maddi olarak yok çünkü. Bir hatayı da düzeltelim, TSK profesyonel orduya zorunlu askerlik kapsamında gelenlerin eksiklikleri yüzünden geçmedi. Çünkü o Mehmetçik rüştünü her operasyonda ispatladı. Geçişin yegane sebebi tam tecrübe kazanıldığında askerliğin bitmesiydi. TSK, terörle mücadelede daha uzun bir tecrübe birikimine ihtiyaç duyuyordu. ‘Asker millet kavramı zedelenecek’ diyenler son dönemde yaşananların ardından sanırım milletçe asker olduğumuzu bir kez daha anlamışlardır. Artık sonsuza kadar susabilirler."

 

 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK, NE ZAMAN YENİ SİSTEME GEÇİLECEK

 

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

  • Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış.