Afrin ve Fırat Kalkanı'nda Profesyonel Askerlerimizin Başarıları - 26.02.2018

Yarar: Artık sonsuza kadar susabilirler!

Güvenlik ve terör uzmanı Mete Yarar Zeytin Dalı operasyonundaki son detayları paylaştı. Profesyonel askerlik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yarar, konuyla ilgili kritik noktalara değindi.

Yarar: Artık sonsuza kadar susabilirler!

 

Zeytin Dalı operasyonu başarıyla devam ederken son dakika bilgileri tek tek gelmeye devam ediyor. Mete Yarar köşesinde askerlerin tamamının profesyonel olduğunu yazdı.

İşte o yazı...

"Yıllar önce Türkiye’nin tartıştığı konu, profesyonel askerliğe geçişti. Bu tartışılırken profesyonel askerliğe karşı olanların savunduğu tez, mesleğin para karşılığı yapılması sonucunda görev sadakatinin azalacağı üzerineydi. İleri sürdükleri başka bir konu da asker millet kavramının zedeleneceğiydi. Bu tezlere o zaman da şiddetli bir şekilde karşı çıkmış, askerlik mesleğinin yalnızca para karşılığında yapılamayacağını öne sürmüştüm. Yaşanan bazı olayları örnek göstererek ‘bunları hangi ücrete karşılık yaparsınız?’ diye de sormuştum. Tarih bizleri haklı çıkardı. Zeytin Dalı Harekâtı tamamen profesyonel bir ordu ile icra ediliyor. Ne silah arkadaşlığında, ne görev sadakatinde ne de inançlarında en ufak bir eksilme olmadı. Meslektaşlarım bu mesleği para için yapmıyorlar, yaptıkları işin karşılığı maddi olarak yok çünkü. Bir hatayı da düzeltelim, TSK profesyonel orduya zorunlu askerlik kapsamında gelenlerin eksiklikleri yüzünden geçmedi. Çünkü o Mehmetçik rüştünü her operasyonda ispatladı. Geçişin yegane sebebi tam tecrübe kazanıldığında askerliğin bitmesiydi. TSK, terörle mücadelede daha uzun bir tecrübe birikimine ihtiyaç duyuyordu. ‘Asker millet kavramı zedelenecek’ diyenler son dönemde yaşananların ardından sanırım milletçe asker olduğumuzu bir kez daha anlamışlardır. Artık sonsuza kadar susabilirler."

 

Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlerin kaçı "profesyonel"?

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili çok önemli bir bilgi ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlerin kaçı "profesyonel"?

Türk ordusu çağın gereklerine ve küresel gelişmelere uygun olarak ‘profesyonel ordu’ olma yolunda ilerlerken, Türkiye'nin, 2023 yılında tamamen profesyonel askerliğe geçmesi bekleniyor.

Afrin'de kritik bir operasyon gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2023 projeksiyonunun temelini de profesyonel ordu oluşturuyor.

TSK’nın geleceğe yönelik temel hedefi, beka kabiliyeti ve muharebe gücü yüksek, teknoloji, bilgi ve eğitim üstünlüğüne sahip, her ortam ve şartta görev yapabilen, personeli eğitimli bir orduya sahip olmak...

Azami ölçüde milli sanayiye dayanan silah gücü ve dış unsurlara bağımlı olmadan harekât icra edebilecek kuvvet yapısı da hedefler arasında...

Bu kapsamda, Zeytin Dalı Harekatı konusunda da önemli bir bilgi ortaya çıktı. Operasyona katılan askerlerin popülasyonu konusunda Genelkurmay'dan bilgi alan Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Afrin'deki askerlerin tümünün "profesyonel asker" olduğunu açıkladı.

İşte o köşe yazısı;

HEPSİ PROFESYONEL ASKER

MERAK ettiğim bir şeyi öğrenmek için dün Genelkurmay’ı aradım.

Suriye’deki PKK varlığına yönelik harekâtta yer alan askerlerimizin ne kadarının “profesyonel asker”, ne kadarının ise zorunlu askerlik görevi için silah altına alınan erlerden oluştuğunu öğrenmek için.

Genelkurmay’dan gelen bilgi şu oldu:

“Bölgedeki askeri varlığımız hakkında sayısal bir bilgi vermemiz mümkün değil. Gerektiği kadar askerimiz harekât alanına sevk edildi.”

Sayısal değil oransal bilgi istediğimi söylediğim zaman aldığım yanıt ise içimi bir nebze olsun rahatlattı:

“Sınır ötesinde gerçekleştirilen harekâta katılan birliklerimizin tamamı profesyonel askerlerden oluşmaktadır.”

Diyeceksiniz ki: “Onlar bu ülkenin evladı değil mi?”

Evladı elbet.

Onların kılına zarar gelmesi, içimizi yakar.

Rahatlamamın sebebi o değil.

En azından “askerliği meslek olarak seçmiş, bunun eğitimini yıllardır almış, görevlerinin risklerini bilerek bu mesleği tercih etmiş ve iyi eğitimleri nedeniyle riski en aza indirme donanımına sahip” askerlerimiz orada.

 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK, NE ZAMAN YENİ SİSTEME GEÇİLECEK

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

  • Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış.